18 листопада у Чернігові в Березовому рову біля пам’ятного знаку жертвам масових розстрілів нацистськими окупантами євреїв у 1941 році вшанували пам’ять жертв Голокосту обласного центру та Чернігівщини під час Другої світової війни.
У меморіальному заході взяли участь представники єврейської громади, громадськості та влади міста, Українського інституту національної пам’яті.
«27 січня цього року ми всі на цьому місці, вшановуючи пам’ять жертв Голокосту закликали: «Ніколи знову». А з 24 лютого цього ж року вже російські фашисти здійснюють злочин геноциду проти українського народу», — із сумом констатував модератор заходу, голова Чернігівської міської єврейської громади Олександр Чеван під час меморіального мітингу.
Секретар Чернігівської міської ради Олександр Ломако у своєму виступі навів аналогію між вбивством нацистами євреїв у Другій світовій війні і знищення росіянами українців сьогодні.
«Ми тут зібралися, щоб вшанувати пам'ять євреїв Чернігова, які були розстріляні у 1941 році тільки через те, що вони єврейської національності. Тоді у нацистській Німеччині панувала ненависть до різних народів. І єврейська громада найбільше постраждала від цієї агресії. На жаль, зараз ми живемо у війні і можна зробити висновки, що російська імперська держава знищує українців тільки через те, що вони українці. Рівень жорстокості не можна порівнювати, але, на жаль, це повторюється і ми чітко розуміємо, що до цього призвело. Як до Другої світової війни, так і до цієї війни привела байдужість і сліпота західних лідерів, які вчасно не помітили загрозу. До масових вбивств та геноциду призводить тоталітарний режим, коли влада концентрується у невеликої групи людей, а потім знищуються нації. Це велике зло і світ має з цим боротися», — сказав Олександр Ломако.
Про найтяжчий злочин проти людяності та людства гітлеризмом і путінізмом говорив представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області Сергій Бутко.
«На цьому місці з листопаду 1941 року нацисти вбили від 800 до 1500 євреїв. Всього в 1941—1943 роках під час Голокосту на Чернігівщині окупанти знищили від 4-х до 6 тисяч за приналежність до єврейської національності. Цей геноцид вчинив нацистський тоталітарний режим, але він нічим не відрізняється від Голодомору-геноциду українського народу 1932—1933 років, організованого комуністичним тоталітарним режимом, і нинішнього геноциду путінського режиму Російської Федерації проти української нації. Форми різні, а сутність одна — найтяжчий злочин проти людяності та людства. Знання історії Голокосту, Голодомору та інших геноцидів, розуміння їхньої злочинної сутності, абсолютна нетерпимість до всіх форм ксенофобії, расизму й шовінізму, тоталітаризму і авторитаризму дасть можливість не тільки зупиняти такі людські катастрофи, а насамперед запобігати», — наголосив Сергій Бутко.
Учасники заходу помолилися за жертвами Голокосту в Чернігові, хвилиною мовчання вшанували загиблих, встановили 6 лампадок, які символізують 6 мільйонів вбитих нацистами євреїв, поклали квіти до пам’ятного знаку.
Сергій Горобець, Український інститут національної пам’яті
Знімки запозичені у прес-службі Чернігівської міської ради